Hungahunga.com'da iade nasıl yapılır?

İadeleriniz için hesabım bölümünde iade talebi oluşturunuz. Ürünü, orjinal kutusu ile iç ve dış koruyucu ambalajı olmak üzere korunaklı bir şekilde tekrar paketleyerek göndermenizi rica ediyoruz. Aksi durumda koruyucu malzemeler ile gönderilmeyen ürünler kargo aşamasında kırılmaktadır.  Anlaşmalı kargomuza ürünü teslim etmenizin ardından, alacağınız gönderi takip kodunu hesabım bölümünden sisteme giriniz. Ürün tarafımıza ulaştığında kontrol edilerek iadenize onay vermekteyiz ve geri ödeme için talep oluşturmaktayız. Bankanıza bağlı olarak bu süreç tarafımızın talebinden itibaren 7 iş günü sürebilmektedir.

Değişim ile ilgili olarak talep oluşturunuz. Talebiniz doğrultusunda değişiminiz yapılacaktır. Ürün gönderiminiz için, iade nasıl yapılır başlıklı yazımızda belirttiğimiz hususları dikkate alarak ürün gönderimi yapabilirsiniz.

İade ve Hakkınız 6502 sayılı Tükecinin Haklarının Korunması Hakkındaki Kanuna göre düzenlenmiştir.

 

Cayma Hakkı ve İade Süreç Bilgileri

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

 

Cayma hakkı Nasıl Kullanılır?

Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Ürün, Satıcı’ya iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

  • Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler
  • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
  • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
  • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

 

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

 

Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iade ürünü imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. 

 

Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 gün içerisinde iade kargo bilgilerini Hesabım sayfasından giriş yapmalıdır. 

 

Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol ediniz. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine zabıt tutturunuz. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

 

 

İade etme süresi kaç gün geçerlidir?

Ürünü iade etme hakkınız ürünü teslim aldıktan sonra 14 gündür.

 

İade şartları nelerdir?

İade edilmek istenen ürün/ürünler fatura ve iade formuyla birlikte gönderilmelidir.

14 günlük iade süresi dolmuş; kullanılmış, ürünün kendisi veya paketi hasar görmüş ve tekrar kullanılabilirlik özelliğini kaybetmiş ürünler hungahunga.com tarafından kabul edilmemekte ve iade ödemesi yapılamamaktadır.

 

 

Siparişimin iade ödemesi ne zaman yapılır?

Ürünün tarafımıza ulaşmasından ve belirtilen iade şartları uygunluğu kontrol edildikten sonra ödemenizin iadesi için işlem başlatılır. 

 

Kredi kartı ise; Ödeme tutarınız 14 iş günü içerisinde kredi kartınıza yapılmaktadır. Bu süre tamamen bankanıza bağlıdır ve hungahunga.com’un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR